Zalecany Instrukcjach montażu i Konserwacji czujek bądź w DTR central SSP maksymalny czas okres przeglądów okresowych wynika z przepisów i norm i jest przyjęty dla przeciętnych warunków eksploatacji instalacji SAP, np. w pomieszczeniach biurowych.
Częstotliwość przeglądów okresowych SAP powinna być ustalona na drodze wspólnych uzgodnień pomiędzy Użytkownikiem a Konserwatorem instalacji.
Przeglądy okresowe instalacji SAP mogą więc odbywać się jednokrotnie, dwukrotnie lub czterokrotnie na rok a w specyficznych przypadkach z większą częstotliwością . Nie wszystkie z nich muszą mieć jednakowy (uśredniony) zakres badań.
W wybranych przypadkach w celu określenia częstotliwości i zakresu przeglądów może okazać się niezbędna pomoc projektanta instalacji lub rzeczoznawcy. Przy uzgodnieniach tych mogą być wykorzystane kryteria podane poniżej.
2 Kryteria przy określaniu częstotliwości przeglądów instalacji SSP
2.1 Typ centrali
Centrale nowszej generacji wymagają rzadszych przeglądów z uwagi na precyzyjniejszą samokontrolę własnych (wewnętrznych) obwodów jak i obwodów zewnętrznych wraz z włączonymi w nie elementami liniowymi i wykonawczymi.
Centrale konwencjonalne przekaźnikowe (o ile są jeszcze takie eksploatowane) zaleca się przeglądać co 2 miesiące, centrale konwencjonalne elektroniczne (nieprocesorowe) co najmniej co pół roku, pozostałe przynajmniej raz w roku.
2.2 Rodzaj czujki
Czułość różnych rodzajów czujek pożarowych, ze względu na ich zasadę działania, może zmieniać się w czasie eksploatacji, głównie w wyniku zanieczyszczania się ich układów pomiarowych.
Najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia komór (labiryntów) są optyczne rozproszeniowe czujki dymu, mniej wrażliwe czujki jonizacyjne.
Czujki płomienia UV są wrażliwsze na zanieczyszczenie układu optycznego od czujek IR.
Czujki z kompensacją charakterystyki (utrzymujące stałą czułość) są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia komór pomiarowych niż czujki bez tych układów, natomiast czujki wieloprogowe z progiem serwisowym same zgłaszają potrzebę przeczyszczenia komór na wiele tygodni przed osiągnięciem granicznej wartości progu czułości.
Zaleca się więc częstsze niż raz w roku dokonywanie przeglądów instalacji z czujkami bez kompensacji (zwłaszcza z czujkami optycznymi dymu).
2.3 Gwarancja ciągłości zasilania
Ciągłość zasilania gwarantowana jest przez rezerwową baterię akumulatorów, utrzymywaną w stanie naładowania.
Im starsze baterie, tym częściej powinny być kontrolowane, szczególnie pod koniec ich gwarantowanego „okresu życia”. Baterie otwarte kwasowe i zasadowe, wymagające uzupełniania elektrolitu, powinny być kontrolowane co pół roku, baterie kwasowe szczelne (z żelowym elektrolitem) z dodatkowo kontrolowaną temperaturą elektrolitu – raz na rok.
2.4 Środowisko pracy
Im trudniejsze warunki pracy, tym częstsze powinny być przeglądy okresowe.
W szczególnych przypadkach, przy bardzo dużym zapyleniu, przy korozyjnym środowisku oraz przy wysokiej wilgotności – przeglądy mogą być wymagane co 3 miesiące lub częściej.
Przynajmniej raz na 6 miesięcy powinno się dokonywać przeglądów czujek i ręcznych ostrzegaczy montowanych na zewnątrz budynków.
Gdy instalacja pracuje w warunkach czystych, suchych i o wyrównanej temperaturze, przeglądy mogą być przeprowadzane raz na rok.
2.5 Wiek instalacji
Im młodsza instalacja, tym rzadziej może być kontrolowana, przy czym należy przyjąć, że dopiero instalacja półroczna jest dobrze wystarzona i przeglądy mogą być ustabilizowane. W instalacjach 6 do 10-cio letnich zaleca się częstotliwość przeglądów raz na pół roku.
2.6 Bezpieczeństwo
Ustalając czasokres przeglądów należy mieć na uwadze fakt, że są to instalacje bezpieczeństwa, w których częściej powinny być kontrolowane parametry mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób obsługujących centralę (kontrola zachowania sprawnego zerowania i uziemienia), bezpieczeństwo ludzi w obiektach (instalacje z automatyką gaśniczą), bezpieczeństwo obiektów (instalacje z obwodami Ex).
Automatyka gaśnicza, zerowanie i uziemienie powinny być sprawdzane przynajmniej co pół roku.
2.7 Niezawodność
Mimo, że przy stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań systemowych, okresy między przeglądami instalacji można byłoby wydłużyć, to jednak należy mieć na uwadze, że urządzenia mają ograniczoną niezawodność, na którą dodatkowo mają wpływ zmienne warunki środowiska, w tym zmiany sezonowe, a także działalność ludzka np. w postaci:
– remontów, adaptacji i przeróbek w obiekcie,
– drgań i wibracji powodowanych pracą maszyn, ruchem środków transportu itp.,
– nieumyślnego lub nawet umyślnego ingerowania w instalację.
Czynniki te nie pozostają bez wpływu na instalacje SAP, dlatego tam, gdzie one występują zaleca się dokonywanie przeglądów w okresach co najmniej półrocznych.