22 sierpnia 2016

ELEMENTY SKŁADOWE PROSTEGO ALARMU DOMOWEGO

Z czego składa się prosty system alarmowy?

Centrala alarmowa jest mózgiem ale i sercem alarmu. To do niej podłączone są wszystkie elementy systemu alarmowego, odpowiada ona za interpretacje sygnałów pochodzących z czujek, komunikacje z klawiaturą, sterowanie sygnalizatorem oraz powiadamianie o alarmie za pomocom linii telefonicznej czy modułu GSM. Centrala alarmowa lokalizowana jest zazwyczaj w trudno dostępnym i niewidocznym dla włamywacza miejscu. Płyta centralki alarmowej umieszczana jest w specjalnej obudowie która zawiera transformator i miejsce na akumulator podtrzymujący prace systemu alarmowego w przypadku braku zasilania sieciowego.

Czujki służą do detekcji zdarzeń, takich jak ruch, wibracje czy otwarcie okna lub drzwi. Przez niektórych nazywane oczami i uszami systemu alarmowego z racji pełnionej przez siebie funkcji. Czujki w zależności od typu montujemy na suficie,ścianie lub w stolarce okiennej czy drzwiowej.

Klawiatura służy do wprowadzania kodu rozbrajającego, rozbrajającego, kasującego alarm. Wyświetla za pomocą diod Led lub wyświetlacza bieżący stan systemu np.: czuwające strefy, naruszone wejścia, czy awarie alarmu. Za pomocą wbudowanego buzera generującego sygnały dźwiękowe informuje o czasie na wejście lub wyjście, alarmie sabotażowym czy pożarowym.

Sygnalizator optyczno-akustyczny ma za zadanie poinformować sąsiadów, przechodniów ze włączył się alarm. Zainstalowany wysoko w trudno dostępnym ale widocznym miejscu. Sygnalizator pełni tez funkcje odstraszająca potencjalnych złodziei, gdyż informuje ze w obiekcie znajduje się system alarmowy.

Prosty system alarmowy składa się z następujących elementów:
centrala alarmowa,
czujek,
klawiatura,
sygnalizator optyczno-akustyczny.