22 sierpnia 2016

9 BŁĘDÓW PRZY INSTALACJI ALARMU

BŁĘDY PRZY INSTALACJI SYSTEMÓW ALARMOWYCH

Z racji prowadzenia przez nas działalności outsourcingowej w zakresie tematyki Alarmy i Systemy Sygnalizacji oraz prowadzenia pogotowia alarmowego i wykonywania audytów bezpieczeństwa pokusiliśmy się o wykonanie listy najpoważniejszych i najczęstszych błędów popełnianych przez osoby instalujące systemy zabezpieczeń w waszych domach .

1. Brak jakiejkolwiek dokumentacji wykonanego systemu, nikt nie wiek jak jest wykonana instalacja, a instalator po prostu po pewnym czasie zapomina jak to było zrobione na danym obiekcie. Niezwykle utrudnia to re konfiguracje, naprawę, czy konserwacje danego systemu. Zawsze żądaj pełen dokumentacji systemu. Wzór dokumentacji znajdziesz na www.gkjsystem.pl/download

2.Ten sam kod serwisowy do wszystkich alarmów założonych przez danego instalatora. Może to ułatwia życie instalatorowi, ale czy zwiększa bezpieczeństwo ?? Raczej nie. Zawsze poproś o zmianę kodu na swój i zapisz go w dokumentacji.

3. Sprzęt montowany w niechronionej strefie. Klasyk instalacyjny – spotykamy się z centralami, manipulatorami, które po prostu można ukraść bo nie są chronione 🙂 centrala alarmowa powinna znajdować się w niedostępnym i chronionym przez system alarmowy miejscu, to samo dotyczy innych elementów takich jak: radiolinie, nadajnik monitoringu , czy moduł GSM.

4. Nie podłączanie styków sabotażowych obudowy, sygnalizatora, brak, podłączenia rezystorów obciążających po tronie centrali nie sygnalizatora – częsty błąd ułatwiający prace włamywaczowi.

5. Źle dobrane czujniki, do danego środowiska, czy montaż najtańszych czujników na rynku – powoduje to generacje fałszywych alarmów, warto dobrać czujnik pod kątem warunków pracy, inny czujnik do garażu inny do kuchni a jeszcze inny hale czy magazyn.

6. Akumulator dobrany do obudowy a nie do systemu – brak wykonanego bilansu poboru prądu przez system to poważny błąd. Zapytaj instalatora jaki akumulator, zamierza ci zainstalować, ile czasu będzie działał na nim system i czy to wyliczył 🙂

7. Migające światełka w czujnikach – chcesz ułatwić potencjalnemu włamywaczowi życie pokaz mu jak działa twój system. Mimo iż świecenie diod pod sufitem wygląda ładnie dla bezpieczeństwa poproś swojego instalatora aby wyłączył diody w czujkach. W zaawansowanych instalacjach można zrobić to zdalnie z centrali, w prostych trzeba zdając zworkę w czujce.

8. Załączanie i wyłącznie twojego alarmu za pomocą pilota – nigdy nie daj się namówić na takie fajne rozwiązanie, pomyśl tylko co się stanie jak zgubisz pilota i znajdzie go ktoś niepowołany.. Piloty tak ale do sterowania bramami, lampami czy odroczeniem zadziałania alarmu podczas otwarcia bramy garażowej.

9. Powiadomienie tylko przez SMS. SMS lubią czasami z dużym opóźnieniem dotrzeć do adresata, a poza tym czy SMS o 3 w nocy potrafi Cię obudzić ?? Żądaj od instalatora aby zaprogramował tak alarm aby też do Ciebie dzwonił.

Jeżeli potrzebujesz solidnego systemu alarmowego skontaktuj się z nami